Delegation fra LEGO Education på besøg

Vi får tit besøg på vores skole, skoleklasser fra Danmark eller Færøerne, enkeltpersoner med en særlig interesse for mindretallet, rejsegrupper, højskoler og foreningsfolk fra nær og fjern, der gerne vil vide mere om os og vores skole.

Lego _mindstorm

Onsdag d.29. juni 2016 var der igen en gruppe der havde lyst til at se skolen. Det særlige var denne gang, at vi havde besøget anført af en tidligere elev. Mario Hjort Volkmann var på tur gennem Angel med en gruppe arbejdskolleger fra LEGO Education i Billund, for at se på skoler i deres naboland. De ville gerne vide mere om, hvordan vi organiserede vores undervisning med de lokaler vi har til rådighed og var især interesseret i, hvad og hvordan vi gør, for at implementere IT i den daglige undervisning.

Nysgerrige og spørgelystne fik de fremvist skolen og der blev udvekslet tanker og ideer omkring moderne undervisning.

Selvfølgelig kunne Mario genkende nogle dele af hans gamle skole, men han måtte indrømme at skolen havde forandret sig meget.

LEGO havde de også med som gave til skolen, og nu skal lærerne bare blive klogere på hvordan ”More to math” og ”Story start” kan anvendes i undervisningen.