"The Next Generation" satte hallen i swing

Rock på Sønder Brarup Danske Skole

Skolekoncert2

Fem dage havde en gruppe unge musikere sammen med deres voksne ledsagere valgt at bo i skolens gymnastiksal. Fra fredag til tirsdag blev der rocket og rullet og ”The Next Generation” fra Maribo spillede flere koncerter rundt omkring. Hele turneen kulminerede med to storartede koncerter på vores skole tirsdag d. 28.juni 2016.

Hele skolen fik mulighed for at være med og der blev skruet godt op. Der blev lagt ud med det gamle Chaka Kahn nummer ”Ain't Nobody” efterfulgt af Micheal Jackson klassikeren ”Billie Jean”, der varmede godt op og viste hvad unge enthusiaster kan på en scene.

Med numre af Nephew og Red Hot Chili Peppers blev perlerækken af hits vildere og fangede publikum totalt med taktfaste klap og dans. Slutnummeret blev Neil Diamond hittet ”I am a believer” som også er kendt fra filmen Shrek. Her blev rockorkestrets musikalske kvalitet fremført på bedste vis. Helt vildt fedt!

Godt at opleve at et skoleorkester kan mere. Ikke kun synge og spille, men også ”performe” på scenen, så publikummet får en hel rund og sammenhængende oplevelse.